M.Karavadžio „Salomėja su Jono Krikštytojo galva”

psichologas psichoterapeutas depresija alkoholizmas nerimas priklausomybė panika

Muštynės, smurtas, prievarta, susidūrimai, agresija, skandalai, riksmai, kriminalai – tai destrukcija. Natūralu jos prisibijoti ir vengti.

Tačiau būna, kad destrukcija pritraukia. Kaip magnetas ji veikia tuos, kurie vaikystėje buvo priversti liudyti tėvų ar kitų suaugusiųjų destruktyvius konfliktus. Neturėdami kaip to išvengti, vaikai išmoksta ir įpranta ieškoti savo vietos ten, kur baisu ir bloga.

Verčiami išgyventi baimę ir skausmą keliančią situaciją, jie gali netgi rasti būdų, kaip ja pasimėgauti: susikoncentruoti į adrenaliną ir pajusti energijos bangą arba ieškoti estetikos, draminių motyvų ir patirti savotišką katarsį, gal net malonumą. Vėliau destruktyvios situacijos išnaudojamos kaip galimybė sulaukti visuotinio dėmesio – juk tikrai yra apie ką pasikalbėti, kai aplink skraido peiliai.

Jei tėvai į savo barnius įtraukdavo ir vaikus, suaugę jie būtinai kišis visur, kur tik išgirs žvanginant ginklais. Jie bandys įvesti savo teisybę, nors niekas jų to neprašo, tarpininkaus, bandys sutaikinti, nors taikytis niekas nesiruošia, stos į gynybą, lengvai, netgi savo noru, taps skydais ar įkaitais. Jie tikrai negali patylėti, nors niekas jų neklausia. Jie įsikiša, įsitraukia ir patys tampa destrukcijos ar agresyvių santykių dalimi.

Panašiai nutiko Senojo Testamento istorijoje, kai Erodiados dukra Salomėja, pakurstyta motinos, už gražų šokį iš Erodo pareikalavo Jono Krikštytojo galvos.
Karavadžo paveiksle „Salomėja su Jono Krikštytojo galva“ matome, kad tai neatnešė nei džiaugsmo, nei pasitenkinimo. Salomėjos veide atsispindi abejingumas, nuovargis, beprasmybės išgyvenimas ir abejonė, o kam gi MAN viso to reikėjo?.. Ir kodėl aš čia su visu tuo?..

Taip dažnai būna ir tiems, kurie buvo verčiami būti ten, kur griaunama ir žudoma – tol, kol patys išmoko tą daryti.

Ar esate patyrę destrukcijos trauką?.. Kaip sekasi jai atsispirti? Kaip jus veikia agresyvūs procesai? Ar lengvai į juos įsitraukiate, ar tik pažiūrėt?.. O gal turite jėgų bei sveikatos atsiriboti, atsitraukti ir negriaunant auginti bei formuoti savo poziciją bei santykį?..

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Skelbta Kita

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.