Bankrotas: psichologiniai aspektai

Psichologė Vilniuje psichologo konsultacijos Vilniuje psichoterapeutas psichologinė pagalbaSakoma, kad vienas baisiausių dalykų – priprasti prie prabangos. Kam sunkiau nuo jos atprasti: neseniai praturtėjusiems ar tiems, kurie kitokio gyvenimo nė neįsivaizduoja? Kas keičiasi, kai ištinka bankrotas?

Bankrotą sunku ištverti ne tik ekonomiškai, bet ir psichologiškai. Prie pasikeitusių išorinių sąlygų greičiausiai ir lengviausiai prisitaiko tie, kurie turėjo laiko pasirengti pokyčiams: fantazavo, galvojo ir planavo, kaip gyventų, jeigu… Kitas svarbus dalykas yra požiūris į materialinę gerovę. Didžiausia problema tikriausiai ne ta, kad važinėjęs prabangiu automobiliu turi rinktis paprastesnį. Svarbiausia – kokią prasmę šiam pasikeitimui skiri. Sunkiausia nuo patogumų atprasti tiems, kurie savo vertę sieja su prabangos atributais, jų turėjimu. Jei žmogus save vertina pagal tai, kokiu automobiliu važinėja, kokius drabužius dėvi, jam prabangos netekimas reiškia ne vien prisitaikymą prie pakitusių aplinkos sąlygų, bet ir skaudų smūgį savimeilei. Tokios krizės gali būti išgyvenamos itin sunkiai.

Vienoms šalia verslaus vyro esančioms moterims džiugu, kad nereikia sukti galvos, ką rytoj teks valgyti, kitoms tiesiog norisi šaukti visam pasauliui: pavydėkite man! Kurioms iš jų pokyčius išgyventi lengviau?   

Vyro karjeros pokyčius lengviausiai pakelia tos, kurioms karjera nėra santykių pagrindas. Jei mergina tekėjo už pinigų maišo, jai bus sunku susitaikyti, kad jis tapo kukliu kapšeliu. Jei vyrą gerbia, myli ir vertina tik pagal kišenę, šiai suplonėjus tikriausiai pasijus nusivylusi, gal net apgauta. Tačiau jeigu santykiai rutuliojosi išgyvenant klestėjimo ir nuosmukių periodus, jeigu moteris pati sugeba šį tą daugiau nei leisti pinigus, tikriausiai ras būdų ne tik išgyventi, bet ir paskatins vyrą keltis, judėti į priekį.

Ar įmanoma sutuoktinį įtikinti, kad bankrotas nėra nevykėliškumo įrodymas ir kad visi daro klaidų? 

Bankrutavusio vyro sutuoktinė susiduria su dvigubu iššūkiu: jai tenka prisitaikyti prie pakitusios ekonominės šeimos padėties ir galbūt socialinio statuso, kita vertus, reikia palaikyti nusivylusį vyrą. Taigi pirmoji užduotis – nepalūžti, neprarasti tikėjimo, ir gyvenimas prašviesės. Antroji – prisiminti pačiai ir priminti sutuoktiniui sėkmės, pakilimo akimirkas ir krizes, kurias drauge išgyveno ir įveikė, sritis, kur partneriui puikiai sekasi (gal jis geras žvejys?..). Net žemei slystant iš po kojų negalima pamiršti laisvalaikio ir… laiku pavalgyti pietus. Labai svarbu, kad žlungant vyro verslui moteris neleistų sugriūti įprastam gyvenimo ritmui, nebūtų išbraukti maži malonumai ir džiaugsmai, kuriuos ir toliau galėtų sau leisti.

Kodėl poros po sunkaus išbandymo išsiskiria?

Pasitenkinimas santuokiniais ryšiais priklauso ne tik nuo finansų, bet ir nuo partnerių fizinės ir psichinės sveikatos, gebėjimo teikti vienas kitam emocinę paramą, spręsti konfliktus, prisitaikyti vienam prie kito ir prie besikeičiančių sąlygų. Labai svarbu ir tai, kaip žmonės vertina problemas – siekia jas spręsti ar tiesiog nori atrasti tą, kuris kaltas dėl susidariusios padėties. Pastarojo paieškos dažniausiai baigiasi skyrybomis, nes kas daugiau lieka, kai kaltininkas išaiškinamas?..

Ką laimi šeimos, kurios po didelio sukrėtimo nesuyra? Ar iš tikrųjų bankrotas (pinigų trūkumas, netikrumas dėl rytojaus, pasikeitusi padėtis visuomenėje ir t. t.) išbando dviejų žmonių santykius?

Sutuoktiniai, sudėtingu laikotarpiu aktyviai stengęsi išlaikyti šeimą, audrai praūžus gali pajusti, kad tapo dar artimesni. Krizės metu jie mato vienas kitą ir save ne tik iš gerosios pusės. Tokia pažintis ne visada džiugina, tačiau padeda giliau ir tikriau priimti partnerį. Jeigu vyras ir žmona stengėsi ir jiems pavyko, išlaikyta santuoka gali tapti tikėjimą savimi stiprinančiu veiksniu. Iš tikrųjų yra kuo didžiuotis: bankrotas nepalaužė. Galima sakyti, kad šitaip jie patys įsitikina (jeigu abejojo) ir kitiems įrodo (jei buvo manančių kitaip), kad kurdami šeimą rinkosi vienas kitą, o ne pinigus. Jei po bankroto pora išsiskiria, nebūtinai reiškia, kad santuoka laikėsi tik dėl pinigų. Galbūt užgriuvus sunkumams sutuoktiniai vienas kitą geriau pažįsta, pamato tai, ko anksčiau nepastebėjo, ir todėl nusprendžia sukti skirtingais keliais.

Psichologę Jurgą Dapkevičienę kalbino žurnalas „Laima”

Psichologas Vilniuje –  Jurga Dapkevičienė

 G a l i   b ū t i   į d o m u :
Pavydas poros santykiuose Šešėlis – tamsioji asmenybės pusė Reorganizacija: psichologiniai aspektai

 Būčiau labai dėkinga, jei išsakytumėte savo nuomonę apie straipsnį paspausdami žvaigždutes žemiau

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Pažymėti: , ,
Skelbta Santykiai
One comment on “Bankrotas: psichologiniai aspektai
  1. Milda parašė:

    Bankrotas tikrai paveikia žmonių psichologinę būseną. Pažįstamų rate teko su tuo susidurti. Atrodo visai kitas žmogus, amžinai susimąstęs, susirūpinęs, be nuotaikos, tiesiog praradęs gyvenimo džiaugsmą. Mano nuomone, jeigu nesugebi pats vienas susitvarkyti su savo finansinėmis problemomis, reikia kreiptis į šios srities specialistus, kad suteiktų išsamią konsultaciją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.